Jestem z ciebie dumna

Gdy ktoś chwali się jakimś osiągnięciem i mówi że jest dumny z czegoś, to gdzieś w tle czujemy zgrzyt. Dla mnie to trochę tak jak byśmy bardzo subtelnie mówili : ? Ja mam coś, czego ty nie masz ? lub : ?Jestem lepsza od ciebie? czy też: ?Jestem lepsza od innych rodziców?. 
Tak pisze o tym David Hawkins :
? W potocznym rozumieniu duma często jest określana jako coś ?dobrego?. Jednak jeśli przyjrzymy się jej dokładnie, zobaczymy że tak jak w innych negatywnych uczuciach, które omawialiśmy, w poczuciu dumy jest brak miłości. W związku z tym zasadniczo jest destrukcyjna. Intelektualna duma prowadzi do ignorancji, a duchowa pycha jest zawsze podstawową przeszkodą w duchowym rozwoju i dojrzewaniu (?)
Osoba ogarnięta dumą jest stale w pozycji obronnej, ponieważ jest podatna na zranienie z powodu swojego nadęcia i zaprzeczania. Inaczej niż osoba pokorna, której nie sposób upokorzyć, ponieważ jest odporna na zranienie, jako że odpuściła swoją dumę. Ta postawa zapewnia jej wewnętrzne poczucie bezpieczeństwa i własnej wartości?. 
D.R. Hawkins, ?Technika uwalniania? Wyd.Virgo, 2015

Te mocne, głębokie słowa Davida Hawkinsa są ze mną od czasu przeczytania "Techniki uwalniania?. Zrozumiałam, że z poziomu dumy płynie myślenie kobiet: " Co mężczyzna wie o tym" i mężczyzn : "Kobieta się na tym nie zna". Wszelkie : "Mężczyźni są lepsi niż kobiety" i "Kobiety są lepsze od mężczyzn" oraz "Moja religia jest lepsza niż twoja i jedynie słuszne jest to w co ja wierzę". Z tego poziomu wychodzi przekonanie : " Ja jestem lepsza/lepszy niż ty ".
Rozwój wewnętrzny (rozwój świadomości) polega między innymi na tym, że porzucamy bycie dumnym z czegoś/kogoś. Wraz z tym porzucamy też chęć wywyższania się i udowadniania swojej racji - wszelkie : " Ja wiem lepiej niż ty". 
Gdy mamy ochotę powiedzieć że jesteśmy z czegoś dumni, to warto się też zatrzymać i zastanowić, czy pod tym stwierdzeniem nie kryją się tak naprawdę inne emocje - radość, wzruszenie, wdzięczność.?

Fragment książki, którą piszę.

tagi:
13 marzec 2019 0
Kontakt
Porozmawiajmy